V poslední době se nám často stává, že naši klienti požadují údržbu dřevěného nábytku, který není zalakovaný ani žádným způsobem mořený. Jedná se o moderní nábytek z masivu, napuštěný převážně přírodními oleji či vosky a jeho údržba je mnohém specifická. Udržovat tento druh nábytku je nutné periodicky, a pokud je o něj dobře postaráno, vydrží velmi dlouho. V porovnání s lakovanými povrchy lze případné povrchové poškození opravit svépomocí. Při aplikaci správných ochranných olejů či vosku navíc zůstává povrch nábytku dlouhodobě antistatický a odpuzuje prach.

Několika kroky k dlouhé životnosti nábytku

Ideální oleje pro ošetření daného typu nábytku jsou ty, které doporučí výrobce. Olej se nanáší ve vrstvě, kterou dřevo po chvíli vsákne a zbytek se utře do hadříku tak, aby byl povrch dřeva suchý. Frekvence povrchového ošetřování nábytku se odvíjí od jeho používání a rovněž od stupně znečištění. V případě, že dojde k polití nábytku či jeho ušpinění například od jídla, je vhodné tyto nečistoty z povrchu nábytku co nejdříve setřít.

Pozor na tužky a fixy

image002Nutnost rychlého odstranění skvrn z nábytku, platí v případě tužek a fixů dvojnásob. V těchto případech je ideální použít houbičku s abrazivním povrchem (lze zakoupit u prodejce) a nečistoty setřít. Po tomto zásahu je nutné povrch opět ošetřit příslušným olejem. Zajímavým způsobem lze z nábytku odstranit například promáčkliny od nárazu tupého předmětu. Postačí k tomu žehlička, kterou je nutné dané místo napařovat až do doby, kdy se dřevo vrátí do původní podoby. Následně je vhodné povrch opět ošetřit olejem. Zmíněným způsobem lze ošetřovat povrchové poškození až do hloubky 2mm. V případě hluboké rýhy je vhodné se obrátit na stolaře, či hodinového manžela, který povrch mírně zbrousí.