Blahodárná finská sauna

finská sauna - saunaproject

O finské sauně bylo již napsáno asi mnoho. Správné saunování má navíc velmi pozitivní účinky na náš organismus a domácí finskou saunu můžeme dnes vidět jako součást našich domovů. Svůj původ má finská sauna samozřejmě ve Finsku, kde najdeme saunu téměř v každém domě. I u nás se finská sauna docela zabydlela a Češi ji vyhledávají čím dál víc.

Jak funguje finská sauna

Teplota vzduchu ve finské sauně dosahuje 90 až 100°C a v dolní části je okolo 60 – ti stupňů. Vzduch je zde spíše suchý, ale není problém ho mírně zvlhčit a usnadnit tak dýchání.  Vzduch v sauně se zahřívá za pomoci kamen, které mohou být elektrická nebo na tuhá paliva, zejména na dřevo.

Klíč k pozitivním účinkům finské sauny evidentně tedy spočívá v jejím principu a bohužel parní lázně ani horká vana blahodárnost a podobné zdravotní účinky nepřináší. Účinek sauny je velmi blahodárný a využít saunu mohou nejen dospělí, ale i děti. Saunování posiluje imunitní systém, zlepšuje prokrvení organismu a všech tkání, dále posiluje kardiovaskulární systém a v neposlední řadě nám pobyt v sauně napomáhá odbourávat stres, který se v posledních letech stal bohužel součástí našeho života. Pokud tedy chceme, aby nám finská sauna pomohla ke zdravějšímu stylu, měli bychom si ji dopřát alespoň 3x týdně.

Do sauny patří kamna

Samozřejmě, že se sauna neobejde bez kamen, které mohou být jak elektrická tak i na tuhá paliva, v tomto případě na dřevo. Zdroj ohřevu v sauně je vlastně jedním z prvních faktorů, podle kterého kamna vybíráme. Výběr je opravdu široký a záleží jen na nás, co si zvolíme.

Saunová kamna na dřevo nám poskytnou nevšední zážitek z pravé finské sauny. Dřevo navíc krásně voní, praská v ohni a můžeme se tak kochat pohledem do plápolajícího ohně skrz skleněná dvířka kamen. Toto vytápění sauny je malinko namáhavější, protože se prakticky o takové vytápění musíme trochu starat, připravit saunu dopředu. Na dokonalém zážitku to ovšem nic nemění.

Trochu komfortní vybavení představují elektrická saunová kamna. Tady stačí nastavení dokonce dnes i na dálkové ovládání a sauna je připravena pro své využití.

Kvalitní materiál především

Dalším kritériem při výběru sauny je také velikost finské sauny a s tím spojený materiál, ze kterého je vyrobena. Sauny mohou být jen pro dvě osoby, ale mohou být i v daleko větší velikosti. Jako vhodný materiál se pro stavbu finské sauny hodí zejména klasické smrkové nebo borovicové dřevo, ale ti co by chtěli něco luxusnějšího, tak si mohou vybrat cedr.