U koberců bez ohledu na hustotu a délku vlasu platí pravidlo, že na sucho je nikdy hloubkově nevyčistíte. Jedinou opravdu účinnou možností je použití mokrého čištění, které je odborně nazývané jako extrakce. Výjimkou z možnosti mokrého čištění jsou koberce z přírodních vláken (například kokos, juta), které není možné z hlediska vlastností materiálu čistit na mokro.

Extrakce, promočení s okamžitým odsátím vody

Hloubková metoda mokrého čištění se používá pro odstranění hloubkových nečistot usazených v koberci či čalounění a rovněž pro odstranění roztočů a alergenů. Ačkoliv se jedná o mokré čištění, není nutné se obávat, že čištěný povrch bude po dokončení čisticího procesu mokrý. Vlas koberce či povrch čalounění zůstává pouze mírně navlhlý a po několika hodinách kompletně vyschne. Doba schnutí se odvíjí od stupně promočení, hustoty vlasu, délky vlasu, vlhkosti v místnosti, teplotě v místnosti a dalších faktorech. Obecná doba schnutí je cca 5-10 hodin dle typu povrchu. image002

Průběh extrakčního hloubkového čištění

Pokud chcete dosáhnout opravdu kvalitního čisticího efektu, je nutné si pozvat na čištění odborníka či hodinového manžela, nebo stroj zapůjčit. Extraktory fungují na principu tlakového nastřikování vody obohacené o čisticí chemii, která je ihned po kontaktu s vlasem koberce či povrchem čalounění odsávána. O nastřikování se stará čerpadlo ve stroji a nasávání čisticí směsi s nečistotami zajišťuje výkonná turbína. Extraktory jsou vyráběny v poloprofesionálním i profesionálním provedení, pro účely domácího čištění bez problémů postačí stroje poloprofesionální.

Extrakčním čištěním proti alergiím

Extrakce vzhledem k hloubkovému efektu funguje jako efektivní obrana proti alergiím. Mokré čištění je doporučováno rovněž pro astmatiky a malé děti, které potřebuji co možná nejčistější prostředí. Na mokro lze čistit nejen koberce a čalounění sedaček či křesel, ale rovněž lze čistit dětské kočárky, dětské autosedačky, sedací vaky a další čalouněné vybavení, které nelze vyprat v pračce.