Sníte o kuchyni, kde budete mít dostatek prostoru, vše bude vždy po ruce a úklid vám půjde jedna radost? Pak si ji dobře naplánujte. Kuchyň musí být totiž nejen designová, ale hlavně funkční. Poradíme vám jak na to. Hodinový manžel Praha

Rozvrhněte si jednotlivé zóny

Každá kuchyně má tři základní zóny: varnou, skladovací a mycí. Při jejich správném rozmístění se v kuchyni budete pohybovat lehce a vaření vám půjde hezky od ruky. Co do jednotlivých zón patří?
  • Varná zóna – sporák nebo varná deska, trouba a digestoř.
  • Mycí zóna – umyvadlo, myčka a odpadkový koš.
  • Skladovací zóna – lednice, mrazák a skříň nebo spíž.

Kuchyňský trojúhelník

Tyto tři zóny tvoří trojúhelník, který na sebe logicky navazuje. Strany trojúhelníku naznačují nejkratší cesty mezi zónami, na kterých se nesmí vyskytovat žádné překážky. Pokud máte pouze malý prostor, jídelnu raději přesuňte do obývacího pokoje. Jídelní stůl a židle můžete s nábytkem skvěle sladit. Neznamená to ale, že byste jednotlivé zóny měli umístit co nejblíže k sobě. Všechny vyžadují nějaký prostor. Při jejich rozmisťování se držte těchto pravidel:
  • Mezi varnou a mycí zónou naplánujte alespoň 80 cm dlouhou pracovní plochu. Tady budete moct potraviny mezi mytím a vařením pohodlně upravit.
  • Kolem dřezu si ponechte z obou stran alespoň 30 cm dlouhou plochu pro odkládání mytých potravin.
  • Na skladovací zónu by měla navazovat odkládací plocha o délce alespoň 90 cm. Ze spíže nebo lednice tak vše pohodlně najednou vyndáte a nemusíte potraviny nikam odnášet.
  • Dřez i sporák by měl být minimálně 30 cm od konce pracovní desky.
Hodinový manžel Praha Z toho vyplývá, že jednotlivé strany kuchyňského trojúhelníku by měly být dlouhé alespoň 80 cm, zároveň ale ne delší než 270 cm. Tak budete mít mezi jednotlivými zónami dostatek pracovního prostoru, ale zbytečně se moc nenachodíte.

Jak vysoko umístit pracovní desku?

Ideální výška pracovní desky je v rozmezí 85–90 cm. Klidně ji můžete přizpůsobit nejzapálenějšímu kuchaři v rodině. Doporučujeme zajít do kuchyňského studia a k různě vysokým pracovním plochám se postavit. Rychle zjistíte, co vám bude vyhovovat nejvíce. Pokud máte možnost umístit pracovní plochy do různé výšky a vaření si chcete opravdu co nejvíce zpříjemnit, umístěte dřez asi o 10 cm výše a sporák naopak o 10 cm níže. K nádobí se tak nebudete muset sklánět a na bublající večeři v hrnci skvěle uvidíte. Hodinový manžel Praha

Kolik potřebujete úložných prostor?

Pro množství a rozvržení jednotlivých skříněk neexistuje univerzální pravidlo. Jestli ale plánujete rozšiřovat rodinu o další strávníky, vyplatí se na to myslet už teď. Promyslete si, kolik používáte nádobí a u jakých kuchyňských zón ho budete potřebovat. Například talíře umístěte blízko varné zóny, abyste vaše výtvory mohli rovnou servírovat. Stejně tak by měly být u varné zóny všechny hrnce, pánve, ale třeba i šuplík na oleje a koření. Zasněte se a představte si celý proces přípravy nedělního oběda... Na sporáku se vám smaží cibule, támhle sáhnete pro vařečku, tady vylovíte ze šuplíku sůl. Napište si všechny tyto detaily a při rozvržení skříněk na ně myslete.

Zásuvky a osvětlení

Posledním, ale ne méně důležitým dílem kuchyňské skládačky, je rozmístění elektrických zásuvek a osvětlení. Že více je někdy méně u zásuvek rozhodně neplatí. Dvojitá zásuvka by měla být u každé pracovní plochy a ideálně i u sporáku. Když pak budete chtít třeba rozmixovat polévku, tyčový mixér zapojíte rovnou u vařiče a horký hrnec nemusíte nikam přenášet. Hodinový manžel Praha Pro osvětlení zvolte minimálně jeden hlavní zdroj na stropě a bodové osvětlení nad pracovními plochami. Dejte si pozor, aby například v rozích nevznikla hluchá místa. Pak bude vaření radost i po setmění. Věděli jste, že podle statistik strávíme v kuchyni průměrně 7 hodin týdně, což se za celý život nasčítá na dva roky? Tak plánování neuspěchejte, abyste si je užili v kuchyni vašich snů.