Součástí každého bytu a domu je samozřejmě koupelna a kuchyně. Bez těchto dvou důležitých místností by člověk v podstatě nemohl normálně fungovat. Veškerá vodoinstalace by měla být instalována kvalitně a pod dohledem odborníka. Pozdější havárie, která by se mohla objevit, by znamenala velký problém a finanční náklady. Jak ale poznat toho správného instalatéra? Jaká je cena za instalatérské práce? A co všechno si pod instalatérskými službami může člověk představit?

Správný instalatér

Dochvilnost, preciznost a kvalita provedené práce. Tohle všechno jsou fakta, která by žádnému řemeslníkovi neměli chybět. Šikovné ruce instalatéra jsou zde velmi žádoucí, protože jakákoliv manipulace s potrubím, ať už se jedná o plastové trubky nebo ocelové, vyžadují preciznost a jakákoliv neodborná manipulace by se nakonec mohla zvrtnout v malou pohromu. Je tedy nutné pracovat s rozvahou a přesností. Rozvody vodoinstalačního potrubí ale nejsou jediným zaměřením práce instalatéra. Jeho odborné zkušenosti by měli být i co se týká instalace moderních spotřebičů, které vyžadují připojení vody. Elti-hb

Co vše zahrnují instalatérské práce

Rozsah činností, které instalatéři nabízejí, je překvapivě bohaté. Je třeba si ale hned na začátku ujasnit, o jaké práce má zákazník zájem, a že ne každý instalatér je schopen se pustit i do velké komplikované zakázky. Domluva předem je jistě vhodným řešením pro obě strany. Pod pojmem instalatérské práce si člověk může představit hned několik prací, které přímo souvisejí s vodou. Jsou to především rozvody vody v bytě a domě, ale také rozvody vody v několika podlažních domech. Dále sem patří určitě montáž vodoměrů, montáž regulátorů tlaku vody, připojení elektrospotřebičů, jako je pračka a myčka a samozřejmě veškerá montáž sanitárního zařízení. Usadit správně vanu nebo sprchový kout není jednoduché a instalatér by měl vědět, co je k tomu zapotřebí a jak při montáži postupovat. Druhou skupinu instalatérských prací zahrnují služby, které se opírají o revize nebo opravy vodoinstalace různého druhu. Velmi častým problémem jsou ucpané odpady. A není to jen obyčejný sifon u umyvadla. Problém s ucpanými odpady trápí polovinu domácností. A ve většině případů dochází dokonce k opětovným problémům. Každý instalatér také ví, jaká je příčina těchto nepříjemností. Jsou to vhozené předměty do odpadu, které tak jednoduše vůbec nepatří. Zbytky jídla, které obsahují tuk a mastnotu se nalepí po obvodu potrubí. Společně s vhozenými vlhčenými ubrousky, hygienickými potřebami a dětskými plenkami pak vytvoří zábranu, která vodu nepropustí. Instalatérské péro je vhodným náčiním pro odstranění těchto problémů, ale někdy se ani to nepodaří a je povolána speciální firma na čištění kanalizačního systému.

Co radí odborníci

Především je třeba předejít jakýmkoliv problémům. Znamená to, že preventivní čištění by mělo být na programu alespoň jednou za rok. Každopádně je čištění odpadu v domácnosti možné i klasickými čisticími prostředky, které jsou běžně dostupné. Navíc podceňovat se tato skutečnost opravdu nevyplácí.

Jak je to s cenami za služby?

Co se týká cen instalatérských služeb, ty jsou individuální. Navíc budou jiné v porovnání s velkoměstem a venkovem, kdy se ceny za služby výrazně liší. Také je třeba brát zřetel na to, zda jsou instalatérské práce vykonávány ve všední den nebo o víkendu, ve svátek nebo se jedná o havarijní stav.