Meteostanice pro domácí nadšence

Na trhu existuje celá řada přístrojů pro sledování počasí, které se nazývají meteostanice, ale ve skutečnosti se jen tak tváří, jelikož jde o budíky, nebo teploměry. Neplní tedy funkci metostanice v podobě tlakového čidla a dalších funkcí naleznete zde.

Meteostanice umí měřit vypočtené meteorologické jevy, a těmi jsou barometrický tlak, teplota, relativní vlhkost, rychlost a směr větru, srážky, UV záření, rosný bod, což je teplota, kdy vzduch dosahuje stavu nasycení vodní párou a začne se srážet a také Wind Chill (teplota pociťovaná vlivem větru).

Pokud vybíráme domácí meteostanice, měli bychom zvážit, které meteorologické veličiny chceme měřit, jaké by měla mít třeba další funkce (alarmy, které upozorní na dosažení určitého stavu daného jevu – např. dosažení teploty vzduchu 20 °C nebo procento vlhkosti nad 60%). Důležité je dbát i na výběr velikosti displeje, který je dobré mít dostatečně veliký a barevný a s ikonami, ze kterých lze přesně vyčíst, o jaký jev se jedná. Existují různé druhy displejů, nejvíce se u meteostanice používají LCD displeje, které mají nízkou spotřebu, ve tmě nesvítí a je tedy nutné je osvětlit, mohou být i inverzní, tzn. opačné – pozadí tmavé a číslice světlé. Naopak LED displeje jsou aktivní a svítí, mohou mít různé barevné provedení, nejvíce se ale používají modré, oranžové nebo bílé. Stanice mohou mít i budík s funkcemi jako na mobilním telefonu, tzn. buzení v různé hodiny a dny, posunutí buzení o několik minut apod. Data z meteostanice lze exportovat do počítače a díky dalším pomocným programům je lze dále upravovat a provádět analýzy, sestavovat do tabulek a grafů.

Lze tedy říci, že meteostanice mají různé funkce a nabízejí různé možnosti, stačí si jen vybrat z velikého množství a rozmezí ceny. Domácí stanice zakoupíte v e-shopu Vzdusin.cz.