Nechcete zůstat v sousedově stínu a chystáte se rozsvítit venkovní prostory Vašeho domu v čas vánočních svátků tak, aby Vaše obydlí nezůstalo bez povšimnutí? Pak budete muset zajistit větší množství vánočních světelných dekorací, které Vám pomohou ozdobit okna, okapy, fasádu, stromy apod. Vánoční osvětlení do venkovních prostor má ale svá specifika a musí splňovat některé záležitosti, aby dlouhodobě fungovalo a neohrožovalo zdraví Vašich dětí, či domácích mazlíčků.

Venkovní vánoční světýlka musí být odolná vůči poškození i vodě

Jak tedy vybrat vánoční osvětlení do venkovních prostor? Předně je třeba si ověřit, že daný světelný řetěz, síť, figurka, nebo jiný typ dekorace splňuje odolnost vůči vodě- ta je udaná pomocí stupně krytí a pro možnost použití ve venkovním prostředí musí dosahovat hodnoty IP 44, nebo vyšší. Tato norma udává, že je osvětlení nejen voděodolné, ale také chráněno dostatečně před dotykem částí pod napětím. U moderních vánočních osvětlení do venkovních prostor z LED diod je ale stejně využíváno nízké napětí (běžně 6, nebo 12 V), takže nehrozí riziko poranění elektrickým proudem ani při poškození napájecího kabelu, nebo samotné LED diody. Vánoční venkovní řetězy, ale i jiné typy dekorací lze tak bez obav instalovat do dosahu dětí a zvířat.

Jak osvětlení venkovních prostor dekorovat

Pokud chcete dosáhnout spíše elegantního vzezření, je ideální využít teple bílé, nebo studeně bílé světlo. Pro hravý vzhled, který se bude líbit především dětem, je vhodnější použít pestrobarevná vánoční světýlka, případně zkombinovat různé barvy a motivy osvětlení- použít můžete nejen vánoční řetězy, ale také svítící krápníky, sítě, nejrůznější postavičky Santy Clause, zvířátek apod. Na exponovaná místa, stromy, do kterých se opírá vítr apod. lze doporučit použití světelných kabelů, ve kterých jsou LED diody uloženy v kabelu podobnému tenké barevné hadici, takže jsou prakticky nerozbitné.