Pojem finská sauna zná určitě každý. Ne každý ji ale využívá a také neví, jaké výborné a blahodárné účinky sauna má.

Saunování ve finské sauně na zahradě

Pokud se rádi saunujeme a uvažujeme o vlastní  sauně, máme několik možností. Saunu si můžeme pořídit jako vnitřní vybavení domu nebo bytu, ale také si saunu můžeme nechat postavit venkovní finskou saunu ve stylu severských srubů. Finská sauna je vynikajícím místem pro ideální odpočinek a relaxaci, pro autentičtější a intenzivnější prožitek a pro ideální spojení s přírodou. Venkovní finská sauna je prakticky malá chatka, která by měla mít betonový základ.

Výstavba venkovní finské sauny

Pokud se rozhodneme právě pro venkovní finskou saunu, musíme si nejdříve ujasnit několik bodů, které jsou v tomto případě důležité. Později by nám ne zrovna dobře promyšlená stavba venkovní sauny mohla hodně znepříjemnit požitek ze saunování. V tomto okamžiku je vhodné oslovit profesionály, kteří se prodejem a stavbou saun zabývají. Kromě betonového základu je důležitá izolace stěn venkovní sauny, která musí být daleko větší než u interiérové sauny. Navíc musí stavba být dobře odolná proti klimatickým podmínkám, protože se nám pak může stát, že po několikaletém užívání nám sauna zvlhne a začne se projevovat hniloba a plíseň. Dobře zvolený materiál je tedy zásadní pro stavbu venkovní finské sauny. Vhodným dřevem je například kanadská borovice nebo severský smrk.

Výbava interiéru finské sauny

Správně zvolený materiál finské sauny je důležitý rovněž v interiéru sauny. Tzv.thermo dřeviny jsou sice ne moc obvyklým a známým výrazem, ale  je pro výbavu interiéru venkovní sauny ideálním. Jde vlastně o dřevo, které při vysoké teplotě, jaká v sauně je, zatáhne póry a získá tak velkou odolnost. Vhodným dřevem je smrk, borovice, olše nebo osika. Asi největší m důležitým faktorem při zařizování sauny je způsob vytápění. Výběr saunových kamen, u kterých si dopředu musíme rozmyslet, jaké vlastně chceme využít, je na trhu spoustu. Saunová kamna elektrická jsou velmi oblíbená už z toho důvodu snadného ovládání. U výstavby venkovní sauny musíme myslet na to, že přívodní kabely musejí být odolné proti vysokým teplotám, vhodné jsou silikonové. Co se týká saunových kamen na dřevo, tak určitě nejsou přežitkem. Dnešní kamna vhodná do venkovní sauny jsou v moderním designu a oheň jak známo uklidňuje. Spojit tedy odpočinek v sauně a vychutnat si plápolající oheň je ideální stav pro dokonalou relaxaci.