Určitě mnohdy přemýšlíme nad tím, jak dobře zabezpečit svůj domov před nechtěnou návštěvou nenechavým zlodějů. Zloději navíc poznají většinou hned u dveří, zda se taková návštěva vyplatí. Velmi kvalitní zabezpečení dveří je dnes velmi důležité, i když nemáme movitý majetek. Naše bezpečnost a bezpečnost našeho majetku závisí na tom, jak kvalitní a spolehlivý zámek máme.

Výběr zámku však není tak snadný

Ve skutečnosti může být stejný zámek otevřen několika klíči, pokud výrobce takovou příležitost během své výroby poskytuje. Je logické, že předpokládáme, že jeden klíč pasuje do jednoho zámku, ale existují zakázky, kdy je zhotoveno několik dveří, které se podle požadavků zákazníka dají otevřít pouze jedním klíčem. Není to běžné, ale i takové případy se mohou vyskytnout. Jestliže chceme ale zabezpečit své dveře od bytu, můžeme se o vhodnosti zámků poradit se specializovanými firmami, které mají výrobu klíčů, montáž zámků a jiných zámečnických služeb ve svém portfoliu.

Vlastnosti volby zámku

Při výběru dveřních zámků je nutné se zaměřit na kvalitu materiálů, trvanlivost, pevnost a spolehlivost uzamykatelného mechanismu, jakož i pohodlí a jednoduchost při každodenním používání. Jelikož však ideální výrobek prakticky  neexistuje, je nutné si vybrat z nabízeného sortimentu. Dnes se trh může pochlubit obrovským výběrem zámků a to jak zahraničních a domácích výrobců. Jedním z důležitých bezpečnostních kritérií proti krádeži je také instalace zámku. Pokud chceme zajistit maximální bezpečnost našeho majetku a dalšími externími rizikovými faktory, pak je doporučeno vybrat jak dobrý zámek, tak odpovídající kvalitu pro dveře.

Cylindrový zámek

Tento druh dveřního zámku je nejběžnější a nejoblíbenější typ zámku, ovšem není to nejlepší řešení, protože není příliš těžké tuto překážku zlomit. Princip činnosti tohoto zámku je následující: malé válce uvnitř zámku se vyrovnávají na určité úrovni a výšce. Proto se má za to, že s pomocí hlavních klíčů je poměrně obtížné tyto zámky otevřít, protože pokud alespoň jeden z prvků neodpovídá, celý mechanismus bude zcela zaseknutý. Ale je tu bohužel i další způsob, jak otevřít takový zámek a to nahrává do karet právě zlodějům. Aby se zabránilo tomuto průběhu událostí, je nutné zvolit cylindrický zámek s určitou ochranou. Například pancéřové desky nebo speciální kuličky uvnitř zámku. Tyto komponenty pak nedovolí násilnému zásahu do takového zámku neboť se tyto doplňky stávají dobrou bariérou. Pokud ovšem ztratíme klíče, není třeba hned panikařit, protože zkušení odborníci zámečnických firem takovou situaci dokážou s přehledem zvládnout a dveře i zámek bude pak zase dobře fungovat.

Přídavný zámek

Pokud máme ale pocit, že bychom měli mít ještě navíc přídavný zámek, není nic jednoduššího, než si jej pořídit. Opět je ale vhodné oslovit zámečnickou firmu a také si nechat poradit. Díky přídavnému zámku zvýšíme zabezpečení bytu. Na trhu můžeme nalézt přídavné zámky v několika variantách i s řetízkem a podobně. Každopádně bychom neměli bezpečnost a celkové zabezpečení svého majetku podceňovat. Nemusíme mít totiž honosný majetek, ale jde také o naše zdraví a zdraví našich nejbližších.